خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / الیگودرز / تاریخ الیگودرز / آثار باستانی الیگودرز / الیگودرز | آثار باستانی الیگودرز
 • آثار باستانی الیگودرز - محوطه حوضیان

 • آثار باستانی الیگودرز - شیر سنگی نماد بختیاری

 • آثار باستانی الیگودرز - تپه باقرآباد

 • آثار باستانی الیگودرز - تپه بُرم

 • آثار باستانی الیگودرز - تپه روباه

 • آثار باستانی الیگودرز - تپه روباه

الیگودرز | آثار باستانی الیگودرز

پیشینه تاریخی و آثار باستانی الیگودرز

الیگودرز به دلیل آب و هوای مناسب و دشتهای حاصل خیز و  داشتن آب کافی از دیر باز مورد توجه اقوام  مختلف آریایی و غیرآریایی مخصوصا به عنوان منطقه ییلاقی مناسب بوده  است وجود غار های تاریخی سنگ نگاره های متعدد تپه ها و قلعه های تاریخی نشان اهمیت این منطقه در گذشته و حال دارد. وجود چند روستا با نام های دستگرد و شواهد تاریخی از جمله تپه های باستانی، قلعه ها، قبرستان ها و محوطه های تاریخی نشان میدهد این منطقه در دوره های مختلف از جمله دوره های مس و برنز سکونتگاه انسان ها بوده است. وجود آثاری از دوره ساسانیان نشان از این است که الیگودرز در این دوره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. آثار باستانی الیگودرز به دوره های مختلفی تعلق دارد.

بناهای تاریخی شهرستان الیگودرز

با نگاهی دقیق تر به تاریخ الیگودرز و بر اساس شواهدی که از موارد زیر قابل درک است، آثار باستانی الیگودرز بیش از صدها مورد است که به ثبت ملی نیز رسیده اند.

آثار باستانی الیگودرز شامل موارد زیر می باشد:

 1. آتشکده‌های تاریخی
 2. آثار دوران پس از اسلام
 3. آثار سلسله های پادشاهی از ساسانیان تا قاجاریه
 4. آثار عصر برنز
 5. آثار عصر مس
 6. آسیاب‌های تاریخی
 7. باغ‌های تاریخی
 8. تپه‌های باستانی
 9. چشمه‌های تاریخی
 10. سدهای تاریخی
 11. قلعه‌های تاریخی
 12. گورستان‌های تاریخی
 13. محوطه‌های باستانی
 14. محوطه‌های تاریخی

اما متاسفانه به علت بی توجهی بسیاری از این آثار تاریخی مورد چپاول قرار گرفته و رو به زوال و نابودی می روند  و هیچ حمایتی از سوی نهادهای ذی ربط از این آثار به عمل نمی آید برای مثال قلعه تاریخی مندیش بارها موردهجوم غارتگران قرار گرفته است و حفاری های زیادی در آن انجام شده است تپه های تاریخی روستاهای مختلف  نیز زیر هیچ گونه حمایتی قرار ندارند و شاید اگر احداث کمربندی جدید نبود هیچگاه تپه تاریخی شهر الیگودرز در کنار میدان آزادگان شناسایی نمی شد در حال حاضر هم که مقداری از این تپه بر اثر اتوبان از بین رفته است  این شرایط در مورد نگاره های تاریخی خمه گورستان های تاریخی و قلعه های مختلف از جمله قلعه باد باد سور قلعه دختر و … نیز دیده می شود متاسفانه  سازمان های ذی ربط حتی هیچ حرکتی برای شناسایی و ثبت این آثار حداقل در سطح منطقه ای نیز انجام   نمی دهند 

این مطلب در حال تکمیل است. چنانچه نظری دارید یا مطلب مستقلی در مورد آثار باستانی الیگودرز دارید برایمان ارسال کنید تا با نام شما منتشر نماییم. برای ارتباط با وب سایت روزالیگودرز از لینک زیر استفاده کنید.

تماس با ما

منبع :

 1. ویکیپدیا
 2. وبلاگ کوهستان سرد

 

درباره ی manager roozaligudarz

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *