خانه / درباره الیگودرز / تاریخ الیگودرز / مشاهیر و بزرگان الیگودرز / دکتر علیمحمد احمدی مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

دکتر علیمحمد احمدی مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

علیمحمد احمدی پیش از اشتهار به هر صفت دیگری به صفت مهندس در نزد همشهریانش شهره است.

مهندس احمدی یکی از برندهای الیگودرز پس از انقلاب  است که جهاد، سپاه، نمایندگی مجلس و فعالیت های سیاسی در الیگودرز یادآور نام او نیز می باشد.

آنچه در پی می آید زندگینامه دکتر علیمحمد احمدی است که به درخواست وب سایت روزالیگودرز تهیه و ارسال شده است.

بنام خدا

زندگینامه دکتر علیمحمد احمدی

درسال ١٣٣۵ در پونه زار شهر الیگودرز دیده به جهان گشود. جدّمجاهد او بنام حبیب الله از سرداران بختیارى در مبارزه با رژیم ستمشاهى قاجار به شهادت رسید و پدر شهید پرورش مرحوم حاج یدالله احمدى که پدرش را به چشم ندید در ٧ سالگى مادرش را نیز از دست داد ولى چنان سرافراز زیست تا سردار شهید مهندس محمّدحسن احمدى معاونت اطلاعات عملیات برون مرزى قرارگاه سپاه پاسداران را به ایران تقدیم نمود.
مادرش مرحوم فرنگیس که داغ ۴ شهید (برادر ، فرزند، نوه و برادرزاده) در سینه داشت، عمّه زاده ی تیمسار آذرفر بود که از مشاهیر نظامیان میهن است.
علیمحمد احمدی تا دوره اول متوسطه در الیگودرز به عنوان دانش آموز برتر، سپس سالهاى ۵٣-۴٩ در هنرستان صنعتى سیمان دورود با رتبه اول گذراند و در کنکور سال ١٣۵۴ دانشگاه علم و صنعت ایران قبول شد. البته قبل از ورود به دانشگاه بعنوان رتبه اول فنى منطقه، یک سال در طرح توسعه سلسله ، طراحى و اجراى اوّلین رآکتور بیوگاز کشوررا عملى نمود.

دوران دانشجویی و مبارزات سیاسی علیمحمد احمدی

در دهه ۵٠ وى عمدتاً به شغل دانشجویى و مبارزات ضد دیکتاتوری و سخنرانى راه اندازى اعتصاب غذاى تاریخى دانشگاه علم و صنعت و استمرار آن گذشت.
او بعنوان مربى تکنولوژیهاى مناسب با محیط دانشگاه بوعلى سینا اولین توربین بادى و انواع کلکتورهاى خورشیدى مانند آبگرمکن، خشک کن ، آب شیرین کن و بخارى خورشیدى را قبل از انقلاب طراحى و اجرا نمود.
مهندس علیمحمد احمدی دهه اول انقلاب نهادهاى انقلابى از جمله جهاد سازندگى رابنیان گذاشت و ۴ سال عضوشوراى فرماندهى سپاه پاسداران بود که تا ٢۶ روز بیهوشى او در بیمارستان سجاد تهران ادامه یافت.
سپس باحضور در تأسیس دفتر تحکیم وحدت دانشجویان در سال۶٢ وپس از انقلاب فرهنگى ، لیسانس خود در رشته مهندسى مکانیک را بپایان برد.

دوران جنگ و نمایندگی مجلس

دکتر علیمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی
اداره ستاد جنگ مناطق نفتخیز در وزارت نفت، سپس مدیریت منطقه آغاجارى و در ادامه معاونت سیاسى و امنیتى استانداریهاى مرکزى و باختران ازخدمات دهه ۶٠ علیمحمد احمدی است. اجراى تدابیر مهمى مانند تأسیس ستاد امنیت هوایى و شکار بمب افکنهاى دشمن با استفاده از عوامل ژاندارمرى سابق از ابتکارات او درجنگ به شمار میرود .
ورودش به مجلس سوم در سالهاى آخر دهه ۶٠ از طرف مردم الیگودرز و خدمات استراتژیک او در تأمین زیربناهاى شهر مانند گاز، آب سالم، بیمارستان، دانشسراها، دانشگاهها و غیره به ویژه احترام به دیگران، از مهندس احمدى اسطوره اى ساخته که مردم قدرشناس الیگودرز پس از ١٢ سال مجدداً او را بدون حضورش در تبلیغات انتخاباتى، بعنوان نماینده لایق خود به مجلس فرستادند.

 گزارش عملکرد علیمحمد احمدی نماینده الیگودرز در دوره سوم و ششم مجلس شورای اسلامی را از لینک زیر مطالعه فرمایید. گزارش عملکرد نماینده دوره سوم و ششم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی

بنیانگذاری انرژیهای نو در ایران

دکتر علیمحمد احمدی مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

طى دهه ٧٠مهندس احمدى بعنوان رئیس مرکز تحقیقات و کاربرد انرژیهاى نو در سازمان انرژى اتمى، به عنوان بنیانگذار انرژیهاى نو در ایران، اوّلین نیروگاههاى خورشیدى، بادى و رآکتور بیوگاز را بعنوان پروژه ملى با نظارت مستمر ریاست جمهور وقت (آیه الله هاشمى رفسنجانى) در نقاط مختلف کشور مانند منجیل، رودبار، دیزباد نیشابور، سمنان، یزد، ساوه و… در خدمت زندگى مردم جهت تولید انرژى برق بدون سوخت و آلودگى محیط زیست اجرا نمود
وهمزمان تحصیلات دکتراى خود را با تز توسعه پایدار انرژى کشور نزد برترین اساتید چون پروفسور اَلوانى پدرعلم مدیریت ایران و دکتر مشایخى ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صتعتى شریف بانمره عالى طى نمود.

مجلس ششم و اقدامات ماندگار

دکتر احمدى درمجلس ششم و سوم بعنوان نائب رئیس کمیته اقتصادى کمیسیون برنامه و بودجه ضمن انجام وظایف مهمى در کشورازجمله تصویب مجوز تأمین منابع مالى پارس جنوبى از خارج و پروژه هاى افزایش ضریب برداشت و نظارت مستمرتوانست باتکمیل پروژه هاى نیم تمام مجلس سوم و درج مجدد ردیف حذف شده بیمارستان شهید ولیان در بودجه کشور، تعداد ۵ سد مخزنى و برقابى را با ورزشگاه وپروژه هاى راه ۴ بانده و غیره را براى الیگودرز بیادگار بگذارد.

در دهه ٨٠ دکتر احمدى بعنوان رئیس گروه مطالعاتى انرژیهاى نو و توسعه پایدار مؤسسه عالى آموزش، پژوهش و برنامه ریزى کشور و در ادامه بعنوان مجرى فاز هاى ١١،١٣،١۴ پارس جنوبى، کارفرمایى شرکتهاى بزرگى چون شرکت “شل و رِپسول” و …. را بدلیل مدارک تحصیلى، صلاحیت علمی، تجارب عملى لازم و تسلط به زبان انگیسى به او سپردند.

طرح جامع توسعه پایدار پارس جنوبى

دکتر علیمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

در دهه ٩٠ بمنظور ایجاد صنعت نفت پاک، دکتر احمدى طراحى طرح جامع و بى سابقه توسعه پایدار پارس جنوبى را کلید زد و با تأیید طرح او توسط وزیر نفت و طى شدن فرآیندهاى سخت، اوّلین قرارداد بازیافت گازمشعل پالایشگاه گازى عسلویه بین او و کنسرسیوم فرانسوى _ ایرانى منعقد شد که متأسفانه با تحریم ترامپى متوقف گردید.
اما او از پاى ننشست و شرکت آلمانى را براى اجراى پروژه بازیافت گاز فلر کلیه پالایشگاه ها با هزینه خودشان جایگزین نمود که هم اکنون قرارداد بین مجرى طرح جامع توسعه پایدار و شرکت جرمن پاور امضاء شده که با نافذ شدن آن توسط وزیرنفت، نقطه عطفى در تاریخ تولید توأم با آلودگى در صنعت نفت شروع خواهد گردید.
با اجراى این پروژه ضمن انتقال تکنولوژى به ایران وپاکى عسلویه، روزانه ۵٠ میلیارد ریال عاید کشور مى شود.
درپایان شایان ذکر است ، از سال ١٣۵٣ که کامبیز درم بخش فیلم قاصدک را از مهندس احمدى بعنوان طراح و مجرى اوّلین پروژه انرژیهاى نو یا تجدید پذیر در ایران ساخت نزدیک به نیم قرن مى گذرد.
نیم قرن خدمت و علم و تجربه که برخى از عکسها ، مدارک و مستندات آن قابل مشاهده است، نقشهاى متنوع دکتر احمدى در عرصه هاى علمى و پژوهش، انرژى پاک ، محیط زیست ، عمران و توسعه پایدار، خدمتگزارى به مردم و سیاست ورزى برپایه احترام به حقوق و آزادى کلیه انسانها، اراده استوار، صبر و توکل، زمینه ساز توفیقاتى بیش از پیش براى ایشان در خدمت به مردم است .

 خلاصه اطلاعات مجلس در مورد علیمحمد احمدی نماینده الیگودرز در دوره سوم و ششم مجلس شورای اسلامی را از لینک زیر مشاهده فرمایید.  نماینده دوره سوم و ششم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی

چنانچه نظری در خصوص مطلب دارید یا مطلب مستقلی در این خصوص دارید می توانید از طریق لینک زیر برایمان ارسال کنید.

برای پیوستن به صفحه اینستاگرام روزالیگودرز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام روز الیگودرز

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

زنده یاد حضرت آیت الله رضوی بربرودی الیگودرزی

 رونمایی از پوستر مراسم گرامیداشت حضرت آیت الله رضوی بربرودی الیگودرزی

 رونمایی از پوستر مراسم گرامیداشت حضرت آیت الله رضوی بربرودی الیگودرزی با حضور رئیس سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.