خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / تاریخ الیگودرز / مشاهیر و بزرگان الیگودرز / دکتر عليمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

دکتر عليمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

علیمحمد احمدی پیش از اشتهار به هر صفت دیگری به صفت مهندس در نزد همشهریانش شهره است. مهندس احمدی یکی از برندهای الیگودرز پس از انقلاب  است که جهاد، سپاه، نمایندگی مجلس و فعالیت های سیاسی در الیگودرز یادآور نام او نیز می باشد.

آنچه در پی می آید زندگینامه دکتر علیمحمد احمدی است که به درخواست وب سایت روزالیگودرز تهیه و ارسال شده است.

بنام خدا

زندگينامه
درسال ١٣٣٥ در پونه زار شهر اليگودرز ديده به جهان گشود. جدّمجاهد او بنام حبيب الله از سرداران بختيارى در مبارزه با رژيم ستمشاهى قاجار به شهادت رسيد و پدر شهيد پرورش مرحوم حاج يدالله احمدى كه پدرش را به چشم نديد در ٧ سالگى مادرش را نيز از دست داد ولى چنان سرافراز زيست تا سردار شهيد مهندس محمّدحسن احمدى معاونت اطلاعات عمليات برون مرزى قرارگاه سپاه پاسداران را به ايران تقديم نمود.
مادرش مرحوم فرنگيس كه داغ ٤ شهيد (برادر ، فرزند، نوه و برادرزاده) در سينه داشت، عمّه تيمسار آذرفر بود كه از مشاهير نظاميان ميهن است.
احمدى تا دوره اول متوسطه در اليگودرز به عنوان دانش آموز برتر، سپس سالهاى ٥٣-٤٩ در هنرستان صنعتى سيمان دورود با رتبه اول گذراند و در كنكور سال ١٣٥٤ دانشگاه علم و صنعت ايران قبول شد. البته قبل از ورود به دانشگاه بعنوان رتبه اول فنى منطقه، يك سال در طرح توسعه سلسله ، طراحى و اجراى اوّلين رآكتور بيوگاز كشوررا عملى نمود.

دوران دانشجویی و مبارزات سیاسی

در دهه ٥٠ وى عمدتاً به شغل دانشجويى و مبارزات ضد ديكتاتوري و سخنرانى راه اندازى اعتصاب غذاى تاريخى دانشگاه علم و صنعت و استمرار آن گذشت.
او بعنوان مربى تكنولوژيهاى مناسب با محيط دانشگاه بوعلى سينا اولين توربين بادى و انواع كلكتورهاى خورشيدى مانند آبگرمكن، خشك كن ، آب شيرين كن و بخارى خورشيدى را قبل از انقلاب طراحى و اجرا نمود.
مهندس احمدى دهه اول انقلاب نهادهاى انقلابى از جمله جهاد سازندگى رابنيان گذاشت و ٤ سال عضوشوراى فرماندهى سپاه پاسداران بود كه تا ٢٦ روز بيهوشى او در بيمارستان سجاد تهران ادامه يافت.
سپس باحضور در تأسيس دفتر تحكيم وحدت دانشجويان در سال٦٢ وپس از انقلاب فرهنگى ، ليسانس خود در رشته مهندسى مكانيك را بپايان برد.

دوران جنگ و نمایندگی مجلس

دکتر عليمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی
اداره ستاد جنگ مناطق نفتخيز در وزارت نفت، سپس مديريت منطقه آغاجارى و در ادامه معاونت سياسى و امنيتى استانداريهاى مركزى و باختران ازخدمات دهه ٦٠ اوست. اجراى تدابير مهمى مانند تأسيس ستاد امنيت هوايى و شكار بمب افكنهاى دشمن با استفاده از عوامل ژاندارمرى سابق از ابتكارات او درجنگ به شمار ميرود .
ورودش به مجلس سوم در سالهاى آخر دهه ٦٠ از طرف مردم اليگودرز و خدمات استراتژيك او در تأمين زيربناهاى شهر مانند گاز، آب سالم، بيمارستان، دانشسراها، دانشگاهها و غيره به ويژه احترام به ديگران، از مهندس احمدى اسطوره اى ساخته كه مردم قدرشناس اليگودرز پس از ١٢ سال مجدداً او را بدون حضورش در تبليغات انتخاباتى، بعنوان نماينده لايق خود به مجلس فرستادند.

بنیانگذاری انرژیهای نو در ایران

دکتر عليمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

طى دهه ٧٠مهندس احمدى بعنوان رئيس مركز تحقيقات و كاربرد انرژيهاى نو در سازمان انرژى اتمى، به عنوان بنيانگذار انرژيهاى نو در ايران، اوّلين نيروگاههاى خورشيدى، بادى و رآكتور بيوگاز را بعنوان پروژه ملى با نظارت مستمر رياست جمهور وقت (آية الله هاشمى رفسنجانى) در نقاط مختلف كشور مانند منجيل، رودبار، ديزباد نيشابور، سمنان، يزد، ساوه و… در خدمت زندگى مردم جهت توليد انرژى برق بدون سوخت و آلودگى محيط زيست اجرا نمود
وهمزمان تحصيلات دكتراى خود را با تز توسعه پايدار انرژى كشور نزد برترين اساتيد چون پروفسور اَلوانى پدرعلم مديريت ايران و دكتر مشايخى رياست دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صتعتى شريف بانمره عالى طى نمود.

مجلس ششم و اقدامات ماندگار

دكتر احمدى درمجلس ششم و سوم بعنوان نائب رئيس كميته اقتصادى كميسيون برنامه و بودجه ضمن انجام وظايف مهمى در كشورازجمله تصويب مجوز تأمين منابع مالى پارس جنوبى از خارج و پروژه هاى افزايش ضريب برداشت و نظارت مستمرتوانست باتكميل پروژه هاى نيم تمام مجلس سوم و درج مجدد رديف حذف شده بيمارستان شهيد وليان در بودجه كشور، تعداد ٥ سد مخزنى و برقابى را با ورزشگاه وپروژه هاى راه ٤ بانده و غيره را براى اليگودرز بيادگار بگذارد.

در دهه ٨٠ دكتر احمدى بعنوان رئيس گروه مطالعاتى انرژيهاى نو و توسعه پايدار مؤسسه عالى آموزش، پژوهش و برنامه ريزى كشور و در ادامه بعنوان مجرى فاز هاى ١١،١٣،١٤ پارس جنوبى، كارفرمايى شركتهاى بزرگى چون شركت “شل و رِپسول” و …. را بدليل مدارك تحصيلى، صلاحیت علمی، تجارب عملى لازم و تسلط به زبان انگيسى به او سپردند.

طرح جامع توسعه پايدار پارس جنوبى

دکتر عليمحمد احمدى مبارز پیش از انقلاب فعال صنعتی، سیاسی و مدیر ارشد نفتی

در دهه ٩٠ بمنظور ايجاد صنعت نفت پاك، دكتر احمدى طراحى طرح جامع و بى سابقه توسعه پايدار پارس جنوبى را كليد زد و با تأييد طرح او توسط وزير نفت و طى شدن فرآيندهاى سخت، اوّلين قرارداد بازيافت گازمشعل پالايشگاه گازى عسلويه بين او و كنسرسيوم فرانسوى _ ايرانى منعقد شد كه متأسفانه با تحريم ترامپى متوقف گرديد.
اما او از پاى ننشست و شركت آلمانى را براى اجراى پروژه بازيافت گاز فلر كليه پالايشگاه ها با هزينه خودشان جايگزين نمود كه هم اكنون قرارداد بين مجرى طرح جامع توسعه پايدار و شركت جرمن پاور امضاء شده كه با نافذ شدن آن توسط وزيرنفت، نقطه عطفى در تاريخ توليد توأم با آلودگى در صنعت نفت شروع خواهد گرديد.
با اجراى اين پروژه ضمن انتقال تكنولوژى به ايران وپاكى عسلويه، روزانه ٥٠ ميليارد ريال عايد كشور مى شود.
درپايان شايان ذكر است ، از سال ١٣٥٣ كه كامبيز درم بخش فيلم قاصدك را از مهندس احمدى بعنوان طراح و مجرى اوّلين پروژه انرژيهاى نو يا تجديد پذير در ايران ساخت نزديك به نيم قرن مى گذرد.
نيم قرن خدمت و علم و تجربه كه برخى از عكسها ، مدارك و مستندات آن قابل مشاهده است، نقشهاى متنوع دكتر احمدى در عرصه هاى علمى و پژوهش، انرژى پاك ، محيط زيست ، عمران و توسعه پايدار، خدمتگزارى به مردم و سياست ورزى برپايه احترام به حقوق و آزادى كليه انسانها، اراده استوار، صبر و توكل، زمينه ساز توفيقاتى بيش از پيش براى ايشان در خدمت به مردم است .

 

چنانچه نظری در خصوص مطلب دارید یا مطلب مستقلی در این خصوص دارید می توانید از طریق لینک زیر برایمان ارسال کنید.

درباره ی manager roozaligudarz

مطلب پیشنهادی

دکتر منصور توکلی متولد الیگودرز، جانباز جنگ تحمیلی از ناحیه دو چشم، تحصیلکرده زبان خارجی و استاد دانشگاه اصفهان است.

دکتر منصور توکلی متولد الیگودرز و استاد دانشگاه اصفهان

دکتر منصور توکلی متولد الیگودرز، جانباز جنگ تحمیلی از ناحیه دو چشم، تحصیلکرده زبان خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *