خانه / الیگودرز / تاریخ الیگودرز / مشاهیر و بزرگان الیگودرز / استاد سید کمال الدین رضوی دبیر بازنشسته و شاعر الیگودرزی

استاد سید کمال الدین رضوی دبیر بازنشسته و شاعر الیگودرزی

استاد سید کمال الدین رضوی، اولین رییس انجمن ادبی فردوسی الیگودرز

سید کمال الدین رضوی که در نزد مردم الیگودرز به آقا کمال رضوی مشهور است یکی از نمادهای علم و فرهنگ در شهر الیگودرز است. ذکر نام این استاد گرامی احترام به شایستگی و کمال است. 

شرحی که در پی می آید توسط آقای سید رضا رضوی فرزند استاد سید کمال الدین رضوی تهیه و توسط دانش آموز عاشق معلم، آقای سید حسین معصومی تکمیل و در اختیار سایت روزالیگودرز قرار گرفته است.

استاد سید کمال الدین رضوی، اولین رییس انجمن ادبی فردوسی الیگودرز

من چه گویم یک رگم هشیار نیست 

شرح آن یاری که او را یار نیست 

در مجالی اندک جز به اختصار آن هم به اشاره ای گذرا از استاد سید کمال الدین رضوی چه می توان گفت.

شرح حال یک همشهری اصیل شریف و دلسوز مومن وظیفه شناس با استعداد خوش فکر درس خوانده استاد دیده دانش آموخته به شیوه قدیم و جدید ،قران و نهج البلاغه شناس ادیب سخن شناس و سخنران شاعر و نویسنده دنیا دیده و با تجربه کم آزار و با ادب و سرانجام معلمی عاشق بر فرهنگ و سرزمین و زادگاه خود که نتیجه اش تأثیر مستقیم و غیرمستقیم دهها ساله بر حوادث فرهنگی سیاسی اجتماعی تاریخی و مذهبی شهرستان الیگودرز می باشد با همه اهمیت و ارزش فرصت مناسب خود را می طلبد که از حوصله این نوشته خارج است.

تولد تا استخدام 

بنا براین به اختصار گزارش می شود که جناب سید کمال رضوی در سال ۱۳۱۳ در خانواده ای که همه قبیله او عالمان دین بودند متولد شد.

پدرش مرحوم آقا عنایت الله رضوی فرزند آقا میر محمد علی رضوی است که هنوز هم مزارشان در تپه چقا دل بستگان و حاجتمندان خویش را در عصرهای پنجشنبه به قرائت فاتحه ای و روشن نمودن شمع ای و راز و نیازی به خود می خواند.

در سال ۱۳۳۰ در ۱۸ سالگی به استخدام فرهنگ در می آید در سال ۱۳۳۱ با اعظم خانوم مدنی فرزند دائیش مرحوم آقا حسن مدنی ازدواج می کند.

کسب دانش تا فارغ التحصیلی دانشگاه

در سال ۱۳۳۳ به پیشنهاد مرحوم ابوالمجد فاطمی نژاد رئیس فرهنگ وقت،  مدیریت دبستان نامجو را می پذیرد.

سال ها ی متمادی از محضر سه نفر از روحانیون دانشمند منطقه مرحوم  سید جمال الدین بربرودی و مرحوم آقا محمود لوایی و مرحوم شیخ فضل الله ناصری بربرودی بهره های شایان علمی میبرد.

در سال ۱۳۴۹ جهت ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی به مشهد عزیمت میکند و پس از اخذ لیسانس مشتاقانه به الیگودرز بر میگردد و به تدریس در دبیرستانهای الیگودرز می پردازد .

بازنشستگی

در سال ۱۳۶۰ بعد از ۳۰ سال خدمت رسمی بازنشسته میشود اما عملاً تدریس غیر رسمی ادامه دارد تا سال ۷۰ که مجددا دعوت به کار می شود و در سال ۷۳ مجدداً بازنشسته می شود اما همچنان فعالیت فرهنگی ایشان هرچند کمتر اما ادامه مییابد

حوادث تلخ و مسائلی چند سال های اخیر از جمله مرگ برادرش سید عطاءالدین و فرزندش حمیدرضا و تلخ تر از همه همسرشان اعظم خانم روح و جان استاد را بسیار می فرساید.

استاد سید کمال الدین رضوی، اولین رییس انجمن ادبی فردوسی الیگودرز

توکل و صبری که سید کمال الدین در این ایام می ورزد در حقیقت آموزش عملی صبر و شکیبایی بر مصائب است در طی این سالها به پژوهش فرهنگ و گویش الیگودرزی می پردازد و کتابی با عنوان گویش و فرهنگ الیگودرز در این زمینه در سال ۷۳ منتشر می شود اشعار و مقالات متعددی نوشته که بعضابه چاپ رسیده است

مردم الیگودرز برای این استاد اخلاق، فرهنگ، ادبیات و شعر احترام خاصی قائل هستند و از او به عنوان یکی از مشاهیر الیگودرز یاد می کنند.

 شاید این غزل نظامی گنجوی زبان حال استاد عزیز در این روزگار باشد

مرا پرسی که چونی چونم ای دوست

جگر پر درد و دل پرخون ای دوست

حدیث عاشقی بر من رها کن

تو لیلی شو و من مجنونم ای دوست

به  فریادم ز تو حرف روز فریاد

از این فریاد روز افزون ای دوست

شنیدم عاشقان را می نوازی

مگر من زان میان بیرونم ای دوست

غزلهای نظامی بر تو خوانم

نگیرد در تو هیچ افسونم ای دوست

آقای حاج سید کمال رضوی در سال ۱۳۶۹ به عنوان یکی از اعضای هیات موسس نام دانشگاه پیام نور مرکز الیگودرز انتخاب می گردد. وی همچنین سال ها رئیس انجمن ادبی فردوسی الیگودرز بوده است.

وب سایت روزالیگودرز برای این استاد گرانقدر آرزوی سلامتی و طول عمر دارد.

این مطلب در حال تکمیل شدن است چنانچه نظری در خصوص مطلب دارید یا مطلب مستقلی در این خصوص دارید می توانید از طریق لینک زیر برایمان ارسال کنید.

درباره ی manager roozaligudarz

مطلب پیشنهادی

زنده یاد ولی اله شاهسواری شاعر الیگودرزی و به تعبیر رسانه ها حافظ شناس نامی لرستان

ولی اله شاهسواری شاعر الیگودرزی و حافظ شناس

زنده یاد ولی اله شاهسواری شاعر الیگودرزی و به تعبیر رسانه ها حافظ شناس نامی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *