خانه / درباره الیگودرز / اقتصاد الیگودرز / اشتغال الیگودرز / اشتغال الیگودرز کلاف سردرگم و بی حامی
  • بیکاری الیگودرز درد بی درمان

    نرخ بیکاری الیگودرز نسبت به شهرهای استان لرستان بالاتر است. اشتغال الیگودرز رشد کمی دارد

  • نرخ بیکاری الیگودرز نسبت به شهرهای استان لرستان بالاتر است. اشتغال الیگودرز رشد کمی دارد

  • نرخ بیکاری الیگودرز

    نرخ بیکاری الیگودرز نسبت به شهرهای استان لرستان بالاتر است. اشتغال الیگودرز رشد کمی دارد

اشتغال الیگودرز کلاف سردرگم و بی حامی

اشتغال الیگودرز، چالشی بزرگ و نیازمند راه حلی اساسی

بیکاری یکی از معضلات اصلی اقتصاد ایران است. جمعیت ایران در 30 سال گذشته تقریباً دو برابر شده و اکثر کسانی که در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی 57 متولد شده‌اند به سرعت به جمع متقاضیان کار می‌پیوندند. بر اساس اعلام وب سایت مرکز آمار ایران نرخ بيكاري کشور در بهار ١٣٩٧ برابر با ١٢,١ درصد است و این نرخ برای لرستان 16.7 اعلام گردیده است. لرستان پس از ایلام صدرنشین جدول نرخ بیکاری در کشور است.

در بین شهرهای لرستان، شهرستان اليگودرز با آمار تقريبي 24 هزار نفر بيكار رتبه اول بيكاري را در استان لرستان دارد. هرچند آمار مذكور مربوط به سال های گذشته است اما اگر همين آمار را درنظر بگيريم بدون شك بسيار رنج آور است.

بیکاری جوانان الیگودرز 

بیکاری اقشار مختلف الیگودرز از جمله جوانان این شهرستان موضوعی است که به درد بی درمانی تبدیل شده است و معلول یک علت خاص نیست. اگرچه تلاش های بسیاری برای اشتغال زایی بیکاران الیگودرز شده است اما هنوز الیگودرز در صدر شهرهای با نرخ بیکاری بالا می باشد. همین موضوع الیگودرز و استان لرستان را به قطب مهاجرفرست کشور تبدیل کرده است.

بیکاری جوانان الیگودرز معلول چند علت مختلف است که به برخی از آنها به اختصار اشاره خواهد شد.

چالش ایجاد مشاغل وعده داده شده

مهمترین علت بیکاری در الیگودرز محقق نشدن مشاغل وعده داده شده توسط دولت هاست. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران برای این که بتواند بیکاری را کنترل و نرخ آن را کاهش دهد باید سالانه بیشتر از یک میلیون شغل ایجاد کند در حالی که در طول سال‌های اخیر به‌طور متوسط نتوانسته برای بیشتر از ۵۵۰ هزار نفر شغل ایجاد کند. چنانچه وعده دولتها در ایجاد یک میلیون شغل سالانه محقق می گردید، سهم الیگودرز از این میزان 1750 شغل در هر سال بود. با توجه به آمارهای رسمی که میزان ایجاد شغل را حدود 500 هزار در سال اعلام کرده است الیگودرز می بایست سالانه حدود 900 شغل را شاهد باشد که آمار بیکاران الیگودرز خلاف این موضوع را نشان می دهد.

چالش رشد اقتصادی

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران برای غلبه بر مشکل بیکاری، نیازمند رشد اقتصادی بالای هفت درصد است اما در طول چند سال گذشته متوسط رشد اقتصادی در حد پنج درصد بوده‌است. رشد اقتصادی در مناظق محروم از عدد 5 هم پایین تر می باشد و الیگودرز یکی از نقاطی است که از رشد اقتصادی مناسبی برخوردار نمی باشد.

استان لرستان با دارا بودن حدود 5 درصد جمعیت کشور دارای نیروی کار جوان و فراوان، منابع غنی طبیعی، تنوع آب و هوایی، 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی، منابع متنوع، ذخایر نفت و گاز، ظرفیت‌های گردشگری، حیات وحش، اقلیم 4 فصل و حدود 2 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل است. اما متاسفانه شاهد هستیم که با تمام این ظرفیت‌ها بر اساس آمارهای منتشر شده استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد.

چالش سرمایه گذاری

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بخشی از رشد اقتصادی چند سال اخیر حاصل افزایش درآمدهای بالای نفتی بوده‌است در حالی که دولت بدون سرمایه‌گذاری کافی نمی‌تواند به رشدی قابل اتکا دست یابد تا با آن شعار افزایش فرصت‌های شغلی را تحقق بخشد.

 

جذب نیروی غیر بومی در پروژه های بزرگ

شهرستان اليگودرز با آمار تقريبي 24 هزار نفر بيكار رتبه اول بيكاري را در استان لرستان دارد. هرچند آمار مذكور مربوط به دوسال گذشته است اما اگر همين آمار را درنظر بگيريم بدون شك بسيار رنج آور است.
آنچه كه باعث نارضايتي جوانان بيكار اين شهر شده است عدم استخدام نيروهاي بومي در بعضي ادارات و پروژه هاي عمراني اليگودرز است. به طوري كه اكثر بيكاران اين شهرستان داراي مدارك دانشگاهي هستند و متاسفانه به ناچار تن به مشاغل كاذب داده اند و در مقابل پس از بازنشستگي پرسنل ادارات نيروهاي قراردادي و رسمي از ديگر شهرهاي استان لرستان جايگزين آنها مي شوند.
اين درحالي است كه شركت ها و كارگاههاي سدسازي نيز نسبت به جذب نيروهاي بومي اقدامي اساسي نكرده اند و آن گونه كه شايسته است اجراي اين پروژه ها نتوانسته مرحمي بر زخم كهنه بيكاري اين شهر باشد به هرحال اميدواريم كه مسئولان ذيربط براي جذب نيروهاي بومي منطقه در ادارات، پروژه هاي عمراني و شركتهاي سدسازي برنامه اي اساسي تدوين كند تا شاهد كاهش آمار بيكاري درمنطقه باشيم.

سوء مدیریت در ایجاد اشتغال

در دوره های مختلف گزارشاتی مبنی بر اقدامات دستگاه های دولتی برای ایجاد اشتغال با محوریت گروه برنامه ریزی توسعه و اشتغال شهرستان الیگودرز در رسانه ها منتشر می گردد. اما به دو دلیل این اقدامات قابل ردیابی و پیگیری نیستند:

  • عدم وجود برنامه مدون 
  • عدم گزارش عملکرد صریح و واضح

انتصاب مدیران دولتی اغلب بر اساس ارتباطات و حمایت های پیدا و پنهان انجام می شود. تاکنون هیچ مدیری برنامه اجرایی خود را برای تصدی پست مدیریتی منتشر نکرده است. از سوی دیگر مردم و رسانه ها هم به دلیل نبود مستندات نتوانسته اند پیگیر عملکرد مدیران باشند.

دخالت نمایندگان منتخب مردم در انتصاب مدیران، بویژه مدیران اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی دیگر از عوامل عدم پیشبرد برنامه های اشتغال است. تغییر سریع و کوتاه مدت بودن دوره ریاست بر اداره کار سبب می گردد که سیاست های اشتغال به بار ننشیند.

ضعف زیرساخت صنایع بزرگ

این مطلب در حال تکمیل می باشد. چنانچه نظری دارید می توانید از بخش تماس با ما نظر خود را با کارشناسان سایت در میان بگذارید.

تماس با ما

درباره ی manager roozaligudarz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.