اقتصاد الیگودرز

اقتصاد الیگودرز

اگر بخواهیم به تاریخچه اقتصاد الیگودرز نگاهی بیندازیم باید آن را به سه دوره تقسیم کنیم.

  • دوره پیش از پهلوی تا ۱۳۰۴ 

زمینهای الیگودرز از دیرباز بسیار حاصل خیز بوده است. در الیگودرز محصولات کشاورزی بسیار فراوان بوده و محصول گندم در گذشته بسیار پربار بوده است. به طوری که منطقه الیگودرز بخش عمده‌ای از گندم غرب ایران را تولید می‌کرد.

بخشی از تولیدات کشاورزی الیگودرز در گذشته عبارتند از غلات، حبوبات، لبنیات دامی، گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، بادام و انگور که امروز نیز در زمره تولیدات کشاورزی الیگودرز محسوب می شوند.

الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود و برخی بزرگان روایت می کردند که الیگودرز قدیم قلعه‌هایی همچون قلاع تیرانی، قلاع موسی و قلاع کاظم‌آباد را شامل می شده است. اما در این خصوص مکتوب ثابل استنادی تاکنون مشاهده نشده است. بخش اعظمی از زمینهای اطراف الیگودرز به کشت گندم و باغات میوه اختصاص داشت. گندم الیگودرز علاوه بر غرب ایران به استان های مرکزی و اصفهان نیز برده می شد.

این شهر از سال ۱۳۳۹ دارای نماینده در مجلس شورای ملی می‌باشد.

  • دوره پهلوی ۱۳۰۴ تا ۱۳۵۷

در خلال سال های ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۲ آسفالت وارد معابر ایران شد. اولین خیابان ها در تهران آسفالت شد. سپس استفاده از این پدیده به جاده های برون شهری تسری یافت. یکی از جاده های مواصلاتی که به سرعت از این پدیده برخوردار شد جاده شرق به غرب ایران بود که از شهر الیگودرز می گذشت و شرق اصفهان را به غرب کرمانشاه متصل می کرد. الیگودرز در زمان پهلوی اول به دلایل مختلفی از جمله محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گرفت به طوریکه یکی از اولین سیلوهای غرب کشور توسط آلمانی ها در الیگودرز بنا نهاده شد. این بنا هنوز در الیگودرز پابرجاست. در دوره پهلوی دوم توسعه الیگودرز روی دیگری را مشاهده کرد و درون شهر نیز به همت بزرگان شهر به توسعه دست یافت. ساخت ساختمان نوبخت، شیروخورشید، بیمارستان ۱۷ شهریور ، کارخانه برق و آسفالت معابر اصلی شهر قدم هایی بود که برای توسعه شهر برداشته شد.

آب و بارندگی الیگودرز:

در آن سال ها کشاورزی رکن اصلی اقتصاد الیگودرز و روستاهای الیگودرز بود. وجود چند کارخانه آرد در شهر نشان از این موضوع است. وجود منابع آبی بسیار و زمینهای حاصلخیز علت توجه به کشاورزی در الیگودرز بوده است.

وجود دو آبراه منشعب شده از رودخانه اصلی شهر به نام های جوی جلووا (آبراه جنوبی الیگودرز) و جوی مجیان (آبراه شمالی الیگودرز) به صورت حلقه ای در گرد شهر آبرسانی به زمینهای کشاورزی و باغات را امکان پذیر کرده بود. هنوز هم نام یکی از محلات الیگودرز به سرجو معروف است.

مسیر جوی

  • دوره جمهوری اسلامی ایران ۱۳۵۷ تاکنون 

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص کشاورزی الیگودرز مطلب زیر را مطالعه فرمایید.

نگاهی به کشاورزی الیگودرز

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

الیگودرز و لزوم توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی

صنایع تبدیلی کشاورزی، ضرورت اساسی برای توسعه بخش کشاورزی الیگودرز

الیگودرز به پایان دادن خام فروشی و فرآوری محصولات کشاورزی، دامی و معدنی نیازمند است.  …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.