خانه / درباره الیگودرز / اخبار الیگودرز / سالگرد حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه و قدردانی خراسانی ها از لرستانی ها

سالگرد حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه و قدردانی خراسانی ها از لرستانی ها

حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه آمیخته ای از رشادت کوهنوردان، غم ملی، از خودگذشتگی های گروه نجات و میهمان نوازی و تلاش بی چشم داشت مردم لرستان بود.

تقدیر از گروه امداد و نجات حادثه 1396 اشترانکوه

ماه آذر اگر چه برای کوهنوردان یادآور روزجهانی کوهنورد است اما از سویی خاطره تاسف بار حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه را نیز در ذهن آنان و مردم  زنده می کند. حادثه ای که در آن ۸ سرمایه اجتماعی و ورزش کوهنوردی کشور به همراه یک پیشکسوت کوهنورد در سقوط بهمن جان باختند.

اما امسال برای تعدادی از تیم نجات و زنده یاد استاد امان الله جوکار یادآوری آن حادثه به گونه دیگری رقم خورد؛ تا هم یاد جان باختگان گرامی داشته شود و هم از تیم نجات قدردانی گردد.

گروه صنعتی ایت ∞ (تولید کننده تشک و کالای خواب) در اقدامی فرهنگی و اجتماعی و با همراهی انجمن لرستانیهای مقیم استان تهران، طی مراسمی گروهی  از تیم نجات حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه را مورد تقدیر قرار داد.

محدودیت های کرونایی سبب گردید این مراسم که با هدف زنده نگهداشتن یاد “پیر اشترانکوه” زنده یاد امان الله جوکار برنامه ریزی شده بود؛ به صورت محدود برگزار گردد.

مراسم با حضور دکتر کبادی رئیس سازمان امداد و نجات کوهستان، خانم پروین رضایی مربی کوهنوردی و تنها زن عضو تیم نجات اشترانکوه، آقای حسن زارعی مربی کوهنوردی و عضو تیم نجات اشترانکوه و مهدی شاه نصیری رئیس اداره ورزش و جوانان الیگودرز برگزار گردید.

در این مراسم محسن شاکرمی مدیرعامل و آقایان حسین صادقیان و منوچهر بسحاق اعضای هیات مدیره انجمن لرسانیهای مقیم تهران و آقای محمدرضا بیگلری از الیگودرزی های مقیم تهران حضور داشتند.

ابتدا خانم پروین رضایی اورست نورد الیگودرزی به بیان خاطرات خود از کوهنوردی و فتح قله اورست پرداخت که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

حادثه 1396 اشترانکوه پروین رضایی

پس از رسمیت جلسه و معارفه حاضرین، منوچهر بسحاق مدیر فناوری اطلاعات گروه اِیت(∞)، در خصوص علت تشکیل این مراسم اظهار داشت: مدیران خراسانی گروه ایت(∞) تمایل داشتند که در سالگرد سانحه اشترانکوه، با سفر به الیگودرز و دیدار با خانواده زنده یاد امان الله جوکار و کوهنوردان لرستانی که در عملیات امداد و نجات حادثه اشترانکوه حضور داشتند از این عزیزان قدردانی نمایند؛ که به دلیل محدودیت های کرونا این سفر امکانپذیر نشد.

عضو هیات مدیره انجمن لرستانی ها افزود: به همین دلیل و به صورت محدود این مراسم در محل گروه اِیت(∞) برگزار گردید.

در ادامه مهندس محمد راستگو مقدم، مدیرعامل گروه اِیت(∞) ضمن قدردانی از کوهنوردان لرستانی اظهار داشت که طی دو سال گذشته تلاش کردیم که این مراسم را در سطحی وسیع و در شهر الیگودرز برگزار کنیم که این اقدام میسر نگردید و به دلیل شرایط کرونا در سطح محدود برگزار گردید. ما وظیفه خود می دانستیم که از زحمات کوهنوردان لرستانی بویژه زنده یاد امان الله جوکار در نجات هم استانی هایمان قدردانی نماییم؛ که خوشبختانه با همراهی انجمن لرستانیهای مقیم استان تهران این امر امروز میسر گردید.

حادثه 1396 اشترانکوه مهندس مقدم

ایشان اظهار داشت که ما حامی پروژه یوزپلنگ ایرانی بوده ایم و تلاشمان این بود که در جهت مسئولیت اجتماعی شرکتها در حوزه محیط زیست و ورزش حضور داشته باشیم.

شرح مراحل  امداد و نجات از زبان دکتر کبادی در مورد حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه

در ادامه دکتر کبادی به ایراد سخن پرداخت و اقدام گروه ایت(∞)در جهت قدرددانی از کوهنوردان تیم امداد و نجات را در حوزه مسئولیت اجتماعی بر شمرد.

رئیس امداد و نجات کوهستان با تشریح فعالیت های سخت و نفس گیر روزهای امداد در حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه اظهار داشت: ما در سانحه اشترانکوه چهار روز سخت را پشت سر گذاشتیم و این حادثه یکی از حوادث نادری بود که در طول خدمت شاهد آن بوده ام.

حادثه ا396 اشترانکوه دکتر محمد کبادی

نکته بسیار مهم در این حادثه حضور بی چشمداشت کوهنوردان ازنا و الیگودرز در فعالیت های امدادی بود. بعلاوه مردم محلی ساکن روستاهای اطراف اشترانکوه بویژه روستای کمندان خدمات بسیاری در عملیات نجات ارائه کردند.

مدیر عملیان نجات اشترانکوه اظهار داشت: تجربه بسیار گرانبهایی را در کنار کوهنوردان و مردم لرستان کسب کردیم. مردم خونگرم و پرتلاش این استان از جانشان برای نجات کوهنوردان مایه گذاشتند. همچنین مراسم تشییع و گرامیداشت جانباختگان در ازنا بی نظیر برگزار گردید.

وی ضمن قدردانی از مردم و کوهنوردان لرستانی اظهار داشت بهترین تیم های کوهنوردی و نجات را در لرستان دیده ام.

قدردانی دکتر محسن شاکرمی از همتباران لرستانی مشارکت کننده در امداد و نجات حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه

در ادامه دکتر محسن شاکرمی مدیرعامل انجمن لرستانیهای مقیم استان تهران به ایراد سخن پرداخت.

لرستانی مشارکت کننده در امداد و نجات حادثه 1396 اشترانکوه

وی اظهار داشت برای ما باعث افتخار است که هموطنان سایر استان ها به مردم و کوهنوردان ما علاقمند هستند و اظهار لطف می کنند.
برای ما باعث افتخار است که هم استانی های ما با اشتیاق در این سانحه حضور داشته و برای امداد و نجات فعالیت کرده اند.

وی کوهنوردان را سالکین در طریقت عرفان و شناخت خود و خدا معرفی و اظهار داشت وقتی که به دامن کوه پناه می بریم به خوشناسی و غلبه بر نفس نائل می شویم.

ایشان ضمن قدرددانی از گروه ایت(∞) اظهار داشت که مراسم امروز برای ما احساس افتخار و غرور به همراه دارد؛ چرا که خدمات همتبارانمان موثر بوده است.

در ادامه آقایان شاه نصیری، زارعی و بیگلری با نقل خاطرات ، سخنانی در قدردانی از تیم امداد و نجات ایراد کردند.

لوح تقدیر حادثه 1396 اشترانکوه

در پایان برنامه، به رسم یادبود لوح تقدیر افراد زیر تقدیم شد:

  • خانواده زنده یاد امان الله جوکار به پاس خدمات ارزنده ایشان در حادثه ۱۳۹۶ اشترانکوه
  • دکتر محمد کبادی مدیر عملیات امداد و نجات حادثه اشترانکوه
  • خانم پروین رضایی تنها زن کوهنورد حاضر در تیم امداد و نجات
  • آقای مهدی شاه نصیری به نیابت از کوهنوردان و مردم منطقه که در عملیات حضور داشتند
  • آقای حسن زارعی عضو تیم امداد و نجات
  • آقای مجید نعمت اللهی عضو تیم امداد و نجات

به دلیل محدودیت های کرونایی لوح تقدیر خانواده استاد امان الله جوکار و آقای مجید نعمت اللهی که امکان حضور نیافته بودند به خانم پروین رضایی تحویل گردید.

برای پیوستن به صفحه اینستاگرام روزالیگودرز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام روز الیگودرز

آماده سازی برای انتشار در وب سایت روزالیگودرز : رژان بسحاق

دانشجوی کارشناسی حقوق

عکس: خانم مریم رهامی و آقای امیرحسین جلال صفری

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

کنسرت گروه موسیقی سیمرغ وب سایت روزالیگودرز

کنسرت گروه موسیقی سیمرغ روی صحنه فرهنگسرای ارسباران می‌رود

کنسرت گروه موسیقی سیمرغ پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه می‌رود. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.