خانه / درباره الیگودرز / الیگودرز شهری با بیش از ۷۰۰ سال قدمت

الیگودرز شهری با بیش از ۷۰۰ سال قدمت

الیگودرز در دامنه کوهستان و با آب و هوایی در زمستان سرد، و در بهار و تابستان مطلوب و معتدل، در شرق استان لرستان است.

شهرستان الیگودرز یکی از شهرستان‌های استان لرستان است که از شمال به شهرستان خمین (استان مرکزی) ازنا و دورود، از خاور به فریدن و فریدون شهر (استان اصفهان)، از جنوب خاوری به فارسان (استان چهار محال و بختیاری)، از جنوب به دزفول (استان خوزستان) و از باختر به خرم آباد محدود است.

یش از تشکیل شهر فعلی الیگودرز، شهری با همین نام، در محل کنونی آن وجود داشته‌است که مردم آن مذهب علوی (شیعه‌قدیم ) داشته‌اند و قزلباشان و درویشان آن ها در خانقاهی که مرکز تعلیمات دینی شهر بوده؛ پرورش می‌یافته‌اند.

شاه اسماعیل صفوی در یکی از سفرهای خود از این خانقاه دیدن کرده است.

اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز در استان لرستان است
اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز در استان لرستان است

این شهر که بقایایی از آن از قبیل آجرهای مکعب مستطیل و ظروف سفالی و فلزی (در قرن هفتم هجری) در کوه ها و و تپه های الیگودرز به دست آمده است، به دلایل نامعلومی از بین رفت.

عامل اصلی تشکیل هسته اولیه شهر الیگودرز، وجود رودخانه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌ها بوده است.

عامل دیگر برای ایجاد و گسترش این شهر، موقعیت ارتباطی آن بوده است؛ به گونه ای که یکی از راه های مهم اصفهان به باختر کشور از فریدن، الیگودرز، گاپله و بروجرد می گذشت.

درنهایت متصل شدن نواحی بختیاری به فلات مرکزی ایران (اراک، خمین، گلپایگان و خوانسار) نیز، توسط این منطقه بر اهمیت شهر الیگودرز افزوده است .

الیگودرز دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار از جمله آبشارهای زیبا، چشمه های جوشان، مناطق سرسبز و مردمی میهمان نواز است. برای آشنایی با جاذبه های الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. آثار طبیعی الیگودرز

اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز و در شرق استان لرستان و با جمعیت ۹۰٬۷۹۹ در سال ۱۳۹۵ بعد از خرم‌آباد، بروجرد و دورود و کوهدشت پنجمین شهر پرجمعیت لرستان است. شهر الیگودرز در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد در زمستان و مطلوب و معتدل در بهار و تابستان شرق استان لرستان است؛ همچنین، از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است.

آبشار آب سفید شهرستان الیگودرز استان لرستان
آبشار آب سفید

دیرینگی آن به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد. شهر الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ اصلی ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه ی اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده‌است. از دیگر محله های قدیمی الیگودرز می توان به آدیوند، کاظم آباد، احمد آباد، شیر خورشید، پونه زار و سرجو اشاره کرد. این شهر از سال ۱۳۳۹ دارای نماینده در مجلس شورای ملی (مجلس شورای اسلامی کنونی) می‌باشد.

الیگودرز در تقسیمات کشوری

سطوح تقسیمات سیاسی کشور از بالاترین سطح تا پایین ترین آن به ترتیب شامل : استان، شهرستان، بخش و دهستان میباشد. بدینگونه که هر استان از چند شهرستان، هر شهرستان از چند بخش و هر بخش از چند دهستان تشکیل میشود.

لازم به ذکر است که هر دهستان نیز شامل تعدادی نقاط روستایی، مکان و مزرعه میباشد که عناصر تقسیماتی نامیده میشوند.
استان: واحدی از تقسیمات کشوری است با محدوده جفرافیایی معین، که از به هم پیوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی تشکیل می‌شود.

الیگودرز پنجمین شهرستان استان لرستان است که در شرق این استان واقع است.
شهرستان: واحدی از تقسیمات کشوری است با محدوده جغرافیایی معین که ار بهم پیوستن چند بخش همجوار که از نظر عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحد متناسب و همگنی را به وجود آورده‌اند.

شهرستان الیگودرز یکی از بزرگترین شهرستان های استان لرستان است که دارای بیش از ۳۵۰ روستا می باشد.

الیگودرز یکی از شهرستان هایی است که دارای بیشترین روستا می یاشد. برای آشنایی با روستاها و بخش های الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. روستاهای شهرستان الیگودرز

شهرستان الیگودرز در شرق لرستان واقع و با سه شهرستان این استان شامل ازنا، درود و خرم آباد(مرکز استان لرستان) هم مرز است. همچنین این شهرستان با چهار استان مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان مرز مشترک دارد.

نقشه الیگودرز در استان لرستان و مجاورت استان ها
بخش: واحدی است از تقسیمات کشوری که دارای محدوه جغرافیایی معین بوده و از به هم پیوستن چند دهستان همجوار مشتمل بر چندین مزرعه، مکان، روستا و احیاناً شهر که در آن عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی واحد همگنی را به وجود می‌آورد به نحوی که با در نظر گرفتن تناسب، وسعت، جمعیت، ارتباطات و دسترسی و سایر موقعیت‌ها، نیل به اهداف و برنامه‌ریزی‌های دولت در جهت احیاء امکانات طبیعی و استعدادهای اجتماعی و توسعه امور رفاهی و اقتصادی آن تسهیل گردد.

الیگودرز دارای ۵ بخشداری به نام های زیر می باشد:

  • بخشداری بربرود شرقی
  • بخشداری بربرود غربی
  • بخشداری بشارت
  • بخشداری ززوماهرو
  • بخشداری مرکزی 

دهستان: کوچک‌ترین واحد تقسیمات کشوری است که دارای محدوده جغرافیایی معین بوده و از به هم پیوستن چند روستا، مکان، مزرعه همجوار تشکیل می‌شود که از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن بوده و امکان خدمات رسانی و برنامه‌ریزی در سیستم و شبکه واحدی را فراهم می‌نماید.

الیگودرز دارای ۱۲ دهستان می باشد که در ذیل ۵ بخشداری سازماندهی شده اند.

شهر: شهر محلی است با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی بخش واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل، دارای سیمائی با ویژگی‌های خاص خود بوده به طوری که اکثریت ساکنان دائمی آن در مشاغل کسب، تجارت، صنعت، کشاورزی، خدمات و فعالیت‌های اداری اشتغال داشته و در زمینه خدمات شهری از خودکفایی نسبی برخوردار و کانون مبالات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حوزه جذب و نفوذ پیرامون خود بوده و حداقل دارای ده هزار نفر جمعیت باشد.

شهرستان الیگودرز دارای چهار شهر الیگودرز، چمن سلطان، شاهپورآباد و شول آباد می باشد.

شهرهای چمن سلطان و شاهپورآباد در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ به شهر تبدیل شده اند.

واحد تقسیمات کشوری

استان

شهرستان

بخش

دهستان (۱)

شهر (۲)

روستا (۳)

مسئول

استاندار

فرماندار

بخشدار

بخشدار

شهردار

دهیار

واحد اداری

استانداری

فرمانداری

بخشداری

بخشداری

شهرداری

دهیاری

(۱) طبق قوانین جدید پست دهدار و واحد دهداری حذف گردیده و مسئولیت دهستان بر عهده بخشدار میباشد.
(۲) طبق قانون شهردار توسط شورای شهر انتخاب شده  و حکم خود را به امضاء وزیر کشور و یا استاندار میگیرد.
(۳) بر اساس قانون، اداره روستا با دهیار میباشد و یک دهیار میتواند مسئولیت چند روستا را همزمان بر عهده داشته باشد و نیز برخی روستاها  میتوانند فاقد دهیار باشند.

منابع:

مرکزآمار ایران

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

رودخانه های الیگودرز

رودخانه های الیگودرز از گذشته تاکنون

در سال های پرآبی همه ی رودخانه های الیگودرز دارای آب فراوان بوده و منبع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.