خانه / درباره الیگودرز / الیگودرز شهری با بیش از 700 سال قدمت

الیگودرز شهری با بیش از 700 سال قدمت

الیگودرز در دامنه کوهستان و با آب و هوایی در زمستان سرد، و در بهار و تابستان مطلوب و معتدل، در شرق استان لرستان است.

شهرستان اليگودرز يكي از شهرستان‌هاي استان لرستان است كه از شمال به شهرستان خمين (استان مركزی) ازنا و دورود، از خاور به فريدن و فريدون شهر (استان اصفهان)، از جنوب خاوری به فارسان (استان چهار محال و بختياری)، از جنوب به دزفول (استان خوزستان) و از باختر به خرم آباد محدود است.

يش از تشکيل شهر فعلی اليگودرز، شهری با همين نام، در محل كنونی آن وجود داشته‌است که مردم آن مذهب علوی (شيعه‌قديم ) داشته‌اند و قزلباشان و درويشان آن ها در خانقاهی که مرکز تعليمات دينی شهر بوده؛ پرورش می‌يافته‌اند.

شاه اسماعيل صفوی در يكی از سفرهای خود از اين خانقاه ديدن كرده است.

اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز در استان لرستان است
اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز در استان لرستان است

اين شهر که بقايايی از آن از قبيل آجرهای مكعب مستطيل و ظروف سفالی و فلزی (در قرن هفتم هجری) در کوه ها و و تپه های اليگودرز به دست آمده است، به دلايل نامعلومی از بين رفت.

عامل اصلی تشکيل هسته اوليه شهر اليگودرز، وجود رودخانه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌ها بوده است.

عامل ديگر برای ايجاد و گسترش اين شهر، موقعيت ارتباطی آن بوده است؛ به گونه ای که يكی از راه های مهم اصفهان به باختر كشور از فريدن، اليگودرز، گاپله و بروجرد می گذشت.

درنهايت متصل شدن نواحی بختياری به فلات مركزی ايران (اراك، خمين، گلپايگان و خوانسار) نيز، توسط اين منطقه بر اهميت شهر اليگودرز افزوده است .

الیگودرز دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار از جمله آبشارهای زیبا، چشمه های جوشان، مناطق سرسبز و مردمی میهمان نواز است. برای آشنایی با جاذبه های الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. آثار طبیعی الیگودرز

اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز و در شرق استان لرستان و با جمعیت ۹۰٬۷۹۹ در سال ۱۳۹۵ بعد از خرم‌آباد، بروجرد و دورود و کوهدشت پنجمین شهر پرجمعیت لرستان است. شهر الیگودرز در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد در زمستان و مطلوب و معتدل در بهار و تابستان شرق استان لرستان است؛ همچنین، از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است.

آبشار آب سفید شهرستان الیگودرز استان لرستان
آبشار آب سفید

دیرینگی آن به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد. شهر الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ اصلی ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه ی اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده‌است. از دیگر محله های قدیمی الیگودرز می توان به آدیوند، کاظم آباد، احمد آباد، شیر خورشید، پونه زار و سرجو اشاره کرد. این شهر از سال ۱۳۳۹ دارای نماینده در مجلس شورای ملی (مجلس شورای اسلامی کنونی) می‌باشد.

الیگودرز در تقسیمات کشوری

سطوح تقسیمات سیاسی کشور از بالاترین سطح تا پایین ترین آن به ترتیب شامل : استان، شهرستان، بخش و دهستان میباشد. بدینگونه که هر استان از چند شهرستان، هر شهرستان از چند بخش و هر بخش از چند دهستان تشکیل میشود.

لازم به ذکر است که هر دهستان نیز شامل تعدادی نقاط روستایی، مکان و مزرعه میباشد که عناصر تقسیماتی نامیده میشوند.
استان: واحدی از تقسیمات كشوری است با محدوده جفرافیایی معین، كه از به هم پیوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی تشكیل می‌شود.

الیگودرز پنجمین شهرستان استان لرستان است که در شرق این استان واقع است.
شهرستان: واحدی از تقسیمات كشوری است با محدوده جغرافیایی معین كه ار بهم پیوستن چند بخش همجوار كه از نظر عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحد متناسب و همگنی را به وجود آورده‌اند.

شهرستان الیگودرز یکی از بزرگترین شهرستان های استان لرستان است که دارای بیش از 350 روستا می باشد.

الیگودرز یکی از شهرستان هایی است که دارای بیشترین روستا می یاشد. برای آشنایی با روستاها و بخش های الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. روستاهای شهرستان الیگودرز

شهرستان الیگودرز در شرق لرستان واقع و با سه شهرستان این استان شامل ازنا، درود و خرم آباد(مرکز استان لرستان) هم مرز است. همچنین این شهرستان با چهار استان مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان مرز مشترک دارد.

نقشه الیگودرز در استان لرستان و مجاورت استان ها
بخش: واحدی است از تقسیمات كشوری كه دارای محدوه جغرافیایی معین بوده و از به هم پیوستن چند دهستان همجوار مشتمل بر چندین مزرعه، مكان، روستا و احیاناً شهر كه در آن عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی واحد همگنی را به وجود می‌آورد به نحوی كه با در نظر گرفتن تناسب، وسعت، جمعیت، ارتباطات و دسترسی و سایر موقعیت‌ها، نیل به اهداف و برنامه‌ریزی‌های دولت در جهت احیاء امكانات طبیعی و استعدادهای اجتماعی و توسعه امور رفاهی و اقتصادی آن تسهیل گردد.

الیگودرز دارای 5 بخشداری به نام های زیر می باشد:

  • بخشداری بربرود شرقی
  • بخشداری بربرود غربی
  • بخشداری بشارت
  • بخشداری ززوماهرو
  • بخشداری مرکزی 

دهستان: كوچك‌ترین واحد تقسیمات كشوری است كه دارای محدوده جغرافیایی معین بوده و از به هم پیوستن چند روستا، مكان، مزرعه همجوار تشكیل می‌شود كه از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن بوده و امكان خدمات رسانی و برنامه‌ریزی در سیستم و شبكه واحدی را فراهم می‌نماید.

الیگودرز دارای 12 دهستان می باشد که در ذیل 5 بخشداری سازماندهی شده اند.

شهر: شهر محلی است با حدود قانونی كه در محدوده جغرافیایی بخش واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل، دارای سیمائی با ویژگی‌های خاص خود بوده به طوری كه اكثریت ساكنان دائمی آن در مشاغل كسب، تجارت، صنعت، كشاورزی، خدمات و فعالیت‌های اداری اشتغال داشته و در زمینه خدمات شهری از خودكفایی نسبی برخوردار و كانون مبالات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حوزه جذب و نفوذ پیرامون خود بوده و حداقل دارای ده هزار نفر جمعیت باشد.

شهرستان الیگودرز دارای چهار شهر الیگودرز، چمن سلطان، شاهپورآباد و شول آباد می باشد.

شهرهای چمن سلطان و شاهپورآباد در تاریخ 1397/11/10 به شهر تبدیل شده اند.

واحد تقسیمات کشوری

استان

شهرستان

بخش

دهستان (۱)

شهر (۲)

روستا (۳)

مسئول

استاندار

فرماندار

بخشدار

بخشدار

شهردار

دهیار

واحد اداری

استانداری

فرمانداری

بخشداری

بخشداری

شهرداری

دهیاری

(۱) طبق قوانین جدید پست دهدار و واحد دهداری حذف گردیده و مسئولیت دهستان بر عهده بخشدار میباشد.
(۲) طبق قانون شهردار توسط شورای شهر انتخاب شده  و حکم خود را به امضاء وزیر کشور و یا استاندار میگیرد.
(۳) بر اساس قانون، اداره روستا با دهیار میباشد و یک دهیار میتواند مسئولیت چند روستا را همزمان بر عهده داشته باشد و نیز برخی روستاها  میتوانند فاقد دهیار باشند.

منابع:

مرکزآمار ایران

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

رودخانه های الیگودرز

رودخانه های الیگودرز از گذشته تاکنون

در سال های پرآبی همه ی رودخانه های الیگودرز دارای آب فراوان بوده و منبع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.