خانه / درباره الیگودرز / تاریخ الیگودرز / شهدا و رزمندگان الیگودرز / عملیات «حاج عمران» رزمندگان و ۳۰۰ شهید لرستانی و شهدای الیگودرز که مانع از تصرف پیرانشهر شدند

عملیات «حاج عمران» رزمندگان و ۳۰۰ شهید لرستانی و شهدای الیگودرز که مانع از تصرف پیرانشهر شدند

رزمندگان لرستان در عملیات حاج عمران و رشادت های شهدای الیگودرز که جاودانه شد.

یکی از عملیات غرورآفرین رزمندگان دلاور در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات «حاج عمران» بود که یکی از عملیات پیچیده دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود؛ رزمندگان غیور لرستان در این عملیات نقش بی‌بدیلی داشتند و با حضوری قدرتمند در این عملیات نقشه دشمن را با شکست مواجه کردند.

رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با ۷ تیپ و ۱۲ گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران اسلامی در عملیاتی از سلسله عملیات‌های موسوم به دفاع متحرک به منطقه «حاج عمران» حمله کرد.

هدف دشمن از تدارک این عملیات بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، ارتفاعات کدو و اطراف آن و در صورت توان تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی دیگر از خاک پاک ایران اسلامی بود.
دشمن به عنوان رسیدن به همین اهداف مورخ ۲۳/۲/۱۳۶۵ با به‌کارگیری تیپ و لشکرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز به طرف مناطق مذکور هجوم برده و توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات ۲۵۱۹ و سلسله ارتفاعات در اطراف آن را به تصرف خود در آورد. در این زمان پدافند این منطقه را برادران ارتشی به عهده داشتند و رشادت‌ها و پایداری این دلاوران و قهرمانان مؤثر نیفتاد و دشمن با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد.
بنابر این یگان ۵۷ لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود، از آن منطقه ( با کنسل نمودن عملیات مزبور) برای سد حملات مکرر و پیشروی‌های خطرناک دشمن در منطقه عمومی حاج عمران فراخوانی شد.
در این راستا نیروهای اطلاعات در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و گردان‌های پشتیبانی رزم و تعداد هفت گردان از لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) « گردان انبیاء، گردان محرم، گردان شهدا، گردان ابوذر، گردان مالک اشتر، گردان ثار الله، گردان محبین » در همان ساعات اولیه وارد عمل شدند،

به نحوی که با انجام تک شبانه به صورت پیاپی به طور جانانه‌ای از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کردند.سرانجام لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اهدای قریب به ۳۰۰ شهید و مفقود توانست ارتفاعات ۲۵۱۹ تپه شهدا و تپه شهید صدر را تصرف و جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.

با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن، رزمندگان اسلام با شجاعت و از خودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای گرانقدری برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند.

تعداد شهدای لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل لرستان در حاج عمران

در این عملیات شهرستان بروجرد ۸۸ شهید، خرم‌آباد ۶۳، الیگودرز ۶۶، ازنا ۳۰، کوهدشت ۱۸، دورود ۱۲، الشتر ۱۱، پلدختر ۷ و نورآباد دو شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

در عملیات حاج عمران لرستان بیش از ۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.امیدواریم بتوانیم در مراسمی که به عنوان بزرگداشت عملیات حاج عمران و بیت‌المقدس در آینده‌ای نزدیک حق مطلب را ادا کنیم و رشادت‌های دلیرمردان لرستانی را در عملیات حاج عمران به نمایش بگذاریم.

چرا که این عملیات بسیار مهم است و بیش از ۳۰۰ شهید لرستان در این عملیات تقدیم انقلاب شده است.بحث عملیات حاج عمران یک بحث ملی است. اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود، قطعا شهر پیرانشهر و آذربایجان غربی به تصرف دشمن در می‌آمد.دشمن با همه توان خود برای مقابله با ما آمده بود و این اخلاص بچه‌ها بود که باعث مقاومت و پیروزی کشور شد.

عملیات «حاج عمران» رزمندگان و ۳۰۰ شهید لرستانی و شهدای الیگودرز که مانع از تصرف پیرانشهر شدند

یاد و خاطره رشادت های دلیرمردان لرستان بویژه رزمندگان الیگودرز، جانبازان الیگودرز، شهدای الیگودرز و آزادگان الیگودرز در جنگ تحمیلی همواره زنده باد.

روز ۲۴ اردیبهشت سالگرد عملیات حاج عمران است و دلاور مردیهای رزمندگان لرستان و خراسان. لشگر پنجاه و هفت ابوالفضل و لشگر ویژه شهدا که جانانه جلوی پیشروی دشمن را گرفتند و تنها بزرگداشتشان به پیام هایی خلاصه شد. شهدایشان رفتند و رزمندگانی که بازگشتند فراموش شدند. و جالب اینکه هنوز این عزیزان رزمنده اظهار می دارند که: شهدا شرمنده ایم. شرمندگی از آن کسانی است که حرمت خون شهدا را نگه نداشتند و قدر دلاورمردیهای رزمندگان سرافراز، جانبازان و آزادگان را پاس نداشتند.

برای پیوستن به صفحه اینستاگرام روزالیگودرز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام روز الیگودرز

این مطلب در حال تکمیل شدن است چنانچه نظری در خصوص مطلب دارید یا مطلب مستقلی در این خصوص دارید می توانید از طریق لینک زیر برایمان ارسال کنید. یا از طریق ارسال نظرات در زیر مطلب اقدام کنید.  تماس با ما 

آماده سازی برای انتشار در وب سایت روزالیگودرز : رژان بسحاق

دانشجوی کارشناسی حقوق

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

جشن سده پیروزی نور بر تاریکی آتش

۱۰ بهمن جشن سده یا نبرد با تاریکی

جشن سَده از جشن‌های ایرانی است که در آغاز شامگاه ۱۰ بهمن برگزار می‌شود. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.