خانه / درباره الیگودرز / تاریخ الیگودرز / آثار باستانی الیگودرز / سراب ماهیچال از دیدنی‌های الیگودرز

سراب ماهیچال از دیدنی‌های الیگودرز

الیگودرز به عنوان هدف گردشگری می تواند میزبان گردشگران کشور باشد، یکی از جاذبه های طبیعی الیگودرز چشمه ماهیچال یا سراب ماهیچال و مناطق پیرامون آن است.

سراب ماهیچال یکی از مناظر زیبای طبیعی در شهرستان الیگودرز است که در ۴۳ کیلومتری جنوب الیگودرز واقع است. این سراب در کنار رودخانه ای است که از سمت روستای خاکبتیه (khak-be-teyeh) جاری و به سمت شمال این روستا و مناطق گل بهارها سرازیر می شود. آب سراب ماهیچال نیز به این رودخانه جاری می گردد.

سراب ماهیچال از دیدنی‌های الیگودرز

آبشار ماهیچال دارای ویژگی های بسیار ارزشمندی از نظر گردشگران می باشد. همچنین سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز به این مکان توجه خاصی داشته است.

پیشنهاد ثبت سراب ماهیچال در فهرست آثار طبیعی کشور

پرونده سراب ماهیچال به همراه پنج مکان و منطقه طبیعی شهرستان الیگودرز در سال ۱۳۹۷ جهت ثبت در فهرست آثار طبیعی کشور پیشنهاد شد.

در آن زمان سید امین قاسمی مدیر کل سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: با توجه به وجود آثار طبیعی متعدد و شاخص در استان این اداره کل با بهره گیری از مشاوران پرونده ثبت پنج اثر شاخص طبیعی لرستان را تهیه نموده است.
وی اظهار داشت: پس از تایید شورای ثبت استان این اماکن برای تایید نهایی و قرارگیری در فهرست آثار طبیعی کشور، به دفتر ثبت آثار سازمان مرکزی ارسال شده است.
قاسمی این اماکن را شامل آبشار آب سفید، آبشار دره ماهی، سراب ماهی چال، سراب چشمه قادی و سراب چال چنار اعلام کرد.
وی اظهار داشت: در صورت ثبت این آثار، تعداد آثار طبیعی ثبت شده استان به ۳۵ مکان خواهد رسید.

الیگودرز دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار از جمله آبشارهای زیبا، چشمه های جوشان، مناطق سرسبز و مردمی میهمان نواز است. برای آشنایی با جاذبه های الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. آثار طبیعی الیگودرز

روستاهای پیش از سراب ماهیچال

برای رسیدن به سراب ماهیچال پس از شهرستان الیگودرز باید از کنار روستاهای زَزُم، بُرم، خان آباد، پیردزگاه، گل بهار اتابکی، گل بهار یوسف آباد . گل بهار سفلی گذر کرد.

ساکنین این روستاها اغلب از طایفه بساک از ایل میوندِ چهارلنگ بختیاری هستند. اگر چه به دلیل مهاجرت و جابجایی روستاییان امروزه از طوایف دیگر چهارلنگ بختیاری در این روستاها ساکن شده اند.

 

روستاهای همجوار سراب ماهیچال

سراب ماهیچال در مجاورت روستاهای خاکبتیه، کاظم آباد، ده خانا، خرسیان و ده میرازاقلی یا مداباد قرار دارد.

در مورد روستای خاکبتیه آقای احمداداوی ( فرزند ناصر) کارشناس ارشد روانشناس بالینی (رواندرمانگر اختلالات بالینی) ساکن شوش دانیال(ع) در وبلاگ خود چنین نوشته است:

این روستا از دیر باز محل زندگی طایفه اداوی از ایل عیسوند بوده و هست.ایل عیسوند یکی از ۴ ایل بزرگ میوند و ایل چهارلنگ بختیاری میباشد.

در همجواری این روستا، روستاهای دیگری از جمله کاظم اباد، ده خانا، خرسیان و ده میرازاقلی یا مداباد قرار دارند که همگی اهالی ساکن در این روستا از تیره های اداوی میباشند.

طایفه اداوی متشکل از تیره های ؛ کاوری، فداله وند، حوزه(علی پناوند)، فیض الله وند، شاهون، رمضان وند، سورسور، بادوش وند، گرجی، تاجدیوند(عباس وند ) و عباس علی وند میباشند.

این خانواده ها رابطه ی برادری و خویشاوندی بسیار نزدیکی با هم دارند و علاوه بر کشاورزی و دامداری، به پرورش ماهی نیز مشغول هستند.

همچنین از خانواده های دیگری همچون ؛گوروی، خان و سید در روستای خاکبتیه و روستاهای همجوار ان مشغول به زندگی هستند که روابط خویشاوندی و گرم و بسیار نزدیکی با کلیه تیره های اداوی دارند.

طبیعت خاکبتیه بسیار زیبا و چشم نواز میباشد و هر ساله در فصل بهار و تابستان گردشگران و مسافران زیادی را در خود جای میدهد.

چشمه یا سراب ماهیچال، شرکت پرورش ماهی و کوههای اطراف و طبیعت بسیار زیبای خاکبتیه، از جاذبه های روستای خاکبتیه میباشند.

سراب ماهیچال از دیدنی‌های الیگودرز

آبشار آب سفید نیز که جزو آبشارهای بسیار زیبا و بلند کشور عزیزمان ایران میباشد در ۳۵ کیلومتری این روستا قرار دارد و هر ساله مسافران زیادی از سرار کشور برای دیدن این آبشار به شهرستان الیگودرز آمده و با عبور از روستای خاکبتیه به آبشار سفید می روند.

بوسور، آویشن، گل بابونه، پونه، کنگر، قارچ و لیز از جمله گیاهان خوراکی و دارویی بسیار ارزشمندی هستند که در طبیعت خاکبتیه و کوههای اطراف آن رویش میکنند و هر ساله در فصل بهار، جمعت زیادی از دوستداران این داروها و گیاهان محلی را به این منطقه می کشاند.

الیگودرز از شرایط توپوگرافی خاصی برخوردار است و با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب ‌و هوای مساعد و رویش گیاهان مختلف دارویی خودرو، ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه دارد.برای آشنایی با گیاهان دارویی الیگودرز این مطلب را مشاهده کنید. گیاهان دارویی الیگودرز

لازم به یادآوری است که لبنیات این روستا شامل دوغ محلی ، کره، کشک و پنیر از جمله سوغاتی های این منطقه میباشند. لبنیات الیگودرز و روستاهای اطراف آن یکی از بهترین و خوشمزه ترین لبنیات در سطح کشور است که به طور طبیعی تهیه می گردد.

آب و هوای خاکبتیه در فصل زمستان بسیار سرد و برفی میباشد به طوری که در بیشتر ایام زمستان اب لوله کشی یخ زده و مردم ساکن در این روستا مجبور میشوند که از چشمه که در بالای روستا قرار دارد اب مورد نیاز خود را تامین کنند.

در سالهای اخیر به خاطر مسائل مالی و امرار معاش، خیلی از جوانان ساکن در این روستا به قصد کسب درآمد، به شهرهایی چون؛ الیگودرز، تهران، اصفهان، و سایر شهرهای کشور عزیزمان نقل مکان کرده اند.

این امر باعث ایجاد نگرانی خیلی از خانواده های ساکن در روستای خاکبتیه شده است و به خاطر کاهش نیروی جوان هم تا حدودی دامداری در این روستا از رونق افتاده و کشاورزی نیز با کیفیت پیش انجام نمیگیرد.

یکی از مسایلی که همیشه ساکنین روستای خاکبتیه با آن مشکل دارند سرما و برف و گرمایش خانه میباشد و به امید خدا و با تلاشی که صورت گرفته در یکی دو سال آینده نیز گاز رسانی به این روستا انجام خواهد گرفت و آسایش مردم خوب و مهمان نواز و دوست داشتنی روستای زادگاه پدری و وطن اصلیم بیشتر و بیشتر خواهد شد.

یکی از آثار باستانی ثبت شده در خاکبتیه گورستان خرپشته ای ماهی چال می باشد.
گورستان خرپشته ای ماهی چال مربوط به عصر برنز میانی است و در شهرستان الیگودرز، بخش مرکزی، روستای خاکبتیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۳۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
چنانچه قصد گذرندان اوقات خوشی را با خانواده داشتید و تمایل داشتید که از میهمان نوازی مردمان خوب الیگودرز برخوردار شوید کافی است از هز کجای ایران عزیزمان در گوگل مپ مقصدتان را خاکبتبه با چشمه ماهیچال انتخاب کنید.

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

شورای بین‌المللی موزه‌ها موزه مزدم شناسی الیگودرز

شورای بین‌المللی موزه‌ها وارد۷۴ امین سال تشکیل شد

شورای بین‌المللی موزه‌ها امسال ۷۴ امین  سالگرد تشکیل خود شد.  وب سایت روزالیگودرزبا هدف معرفی …

2 توضیحات

  1. سلام
    با تشکر از زحمات شما.فقط قشنگ تر اینه که همراه با مطالب تصاویر بهتر و زیباتر بارگذاری بشود.سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.