خانه / درباره الیگودرز / تاریخ الیگودرز / شهدا و رزمندگان الیگودرز / فصل لاله های واژگون و پرپر شدن ۶۵ لاله الیگودرز در حاج عمران

فصل لاله های واژگون و پرپر شدن ۶۵ لاله الیگودرز در حاج عمران

۳۱ اردیبهشت سالروز عملیات غرور انگیز لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) لرستان در منطقه حاج عمران است. در این روز که همزمان با فصل لاله های واژگون در دشت های الیگودرز است لاله های بی نظیر لرستان و الیگودرز برای دفاع  از میهن در حاج عمران پرپر شدند. 

لاله های واژوگون الیگودرز در حاج عمران -شهدای حاج عمران

لشگری از جوانان غیور و جان برکف لرستانی که آمده بودند تا هستی خود را فدای ایران عزیز و اسلام کنند و نام خود را جاودانه سازند که این امر محقق شد و این حماسه تا ابد جاودانه ماند.
رزمندگان سلحشور لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با تقدیم بیش از ۳۰۰ شهید در این عملیات توانستند دشمن را در اجرای هدف شوم خود یعنی تصرف خاک کشورمان ناکام سازند.

بعد از این عملیات، جای جای لرستان سرشار از عطر این شهیدان والامقام گردید و برگ زرینی به افتخارات مردم این خطه افزوده شد.

جا دارد برای بزرگداشت یاد و نام این حماسه سازان کار فراگیر و گسترده ای صورت پذیرد که متاسفانه اینگونه نشده است.

سخن گفتن از شهید و شهادت کار آسانی نیست زیرا شهادت جایگاهی است بس رفیع که باید ترا به آن فراخوانند و بهای آن دل کندن از تعلقات دنیا و وصل به باریتعالی است
آری مردم دیار سرفراز لرستان در طی ۸ سال دفاع مقدس بارها و بارها رشادت های خود را در دفاع از کیان ایران اسلامی به اثبات رساندند.

این رشادت ها و پایمردی ها در حال حاضر باید برای آگاهی و بهره گیری معنوی نسل حاضر ثبت و بازگو گردد.

لاله های واژوگون الیگودرز در حاج عمران -شهدای حاج عمران

در این میان اهالی فرهنگ و رسانه ها وظیفه ای مضاعف بر عهده دارند که باید سعی کنند در حد توان خود در این راستا بکوشند و نگذارند این حماسه ها و رشادتها به فراموشی سپرده شود
متاسفانه این روزها در بحبوحه مسائل وحاشیه های سیاسی این یادها کمرنگ شده و گویی این مسائل بر یادها و نام های شهیدان برتری پیدا کرده اند.

گویی فراموش کرده ایم که هرچه داریم از ایثار گری ها و جانفشانی های این شهیدان است و حاشیه های سخنرانی هایی که برگزار نشده آنچنان پررنگ تر از متن شده است که به اصل توجه به مسائل و مشکلات و مظلومیت های این استان نیز برتری پیدا کرده است و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

بدون شک اگر همیشه این عزم و اراده را داشته باشیم تا به طور واقعی ادامه دهنده راه این شهیدان باشیم هیچ گاه حاشیه ها و مسائل دیگر نمی توانند مارا به وادی دیگری سوق دهند و به ناکجا آباد ببرند.

ارتش دلاور ایران نقش به سزایی در جنگ تحمیلی عراق به عهده داشته است. فرماندهان، پرسنل و سربازان ارتش از هیچ اقدامی در مقابله با دشمن فروگذار نکردند. یکی از امیران و اسطوره های ارتش ایران، فرزند دلاور الیگودرز، سرتیپ غضنفر آذرفر است.   برای مشاهده زندگینامه ایشان بر روی لینک زیر کلیک کنید.    امیر سرتیپ غضنفر آذرفر متولد الیگودرز و اسطوره ارتش ایران

مردم لرستان همان مردمی هستند که در کنار سایر هموطنان جان و مال خود را برای دفاع از این آب و خاک در طبق اخلاص می گذاشتند و کمترین ادعایی هم نداشتند ولی شایسته و زیبنده نیست که اینگونه در فقر و محرومیت روزگار بگذرانند و کمترین توجهی هم به آنان نشود.
پس شایسته است در هر سال و در هر موقعیتی نسبت به گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان عزیز این مرز و بوم و بخصوص این دیار محروم و مظلوم کوشا باشیم و حاشیه ها ما را از مسیر اصلی خود یعنی ادامه راه شهیدان منحرف نکنند انشاءالله

لاله های واژوگون الیگودرز در حاج عمران -شهدای حاج عمران

تحرکات عراق و عملیات حاج عمران

عراق یک بار دیگر عملیاتی از سلسله عملیات‌های موسوم به دفاع متحرک را در منطقه حاج عمران آغاز کرد. هدف دشمن از تدارک این عملیات بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، ارتفاعات کدو و اطراف آن و در صورت توان تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی دیگر از خاک پاک ایران اسلامی بود.
دشمن به عنوان رسیدن به همین اهداف مورخ ۱۳۶۵/۲/۲۳ با به‌کارگیری تیپ و لشکرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز به طرف مناطق مذکور هجوم برده و توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات ۲۵۱۹ و سلسله ارتفاعات در اطراف آن را به تصرف خود در آورد.

در این زمان پدافند این منطقه را برادران ارتشی به عهده داشتند و رشادت‌ها و پایداری این دلاوران و قهرمانان مؤثر نیفتاد و دشمن با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد.

بنابر این یگان ۵۷ لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود، از آن منطقه ( با کنسل نمودن عملیات مزبور) برای سد حملات مکرر و پیشروی‌های خطرناک دشمن در منطقه عمومی حاج عمران فراخوانی شد.
در این راستا نیروهای اطلاعات در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و گردان‌های پشتیبانی رزم و تعداد هفت گردان از لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) « گردان انبیاء، گردان محرم، گردان شهدا، گردان ابوذر، گردان مالک اشتر، گردان ثار الله، گردان محبین » در همان ساعات اولیه وارد عمل شدند، به نحوی که با انجام تک شبانه به صورت پیاپی به طور جانانه‌ای از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کردند.

نقش لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در حاج عمران

سرانجام لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اهدای قریب به ۳۰۰ شهید و مفقود توانست ارتفاعات ۲۵۱۹ تپه شهدا و تپه شهید صدر را تصرف و جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.

با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن، رزمندگان اسلام با شجاعت و از خودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای گرانقدری برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند، آنچنان که مقام معظم رهبری در همان زمان به همین مناسبت به مردم غیور لرستان پیام دادند.

متن پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران

سلام مرا به مردم شهیدپرور لرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال ۵۹ شخصا شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام، نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد، دیدنی است.

تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود.

از قول من به مردم اطمینان بدهید که پیروزی ما إن‌شاءالله و به فضل و لطف الهی دیر و زود دارد، ولی سوخت و سوز ندارد.بنابراین با ملاحظه متن این پیام می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و حساس بودن شهادت‌های دلاوران یگان ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در این عملیات پی ‌برد.

در این عملیات شهرستان بروجرد ۸۸ شهید، خرم‌آباد ۶۳، الیگودرز ۶۵، ازنا ۳۰، کوهدشت ۱۸، دورود ۱۲، الشتر ۱۱، پلدختر ۷ و نورآباد دو شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

لاله های واژگون الیگودرز در حاج عمران -شهدای حاج عمران

در عملیات حاج عمران لرستان بیش از ۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.امیدواریم بتوانیم در مراسمی که به عنوان بزرگداشت عملیات حاج عمران و بیت‌المقدس در آینده‌ای نزدیک حق مطلب را ادا کنیم و رشادت‌های دلیرمردان لرستانی را در عملیات حاج عمران به نمایش بگذاریم.

چرا خرمشهر را خدا آزاد کرد؟  مطلب منتشر شده در سایت روزالیگودرز را با همین عنوان مطالعه فرمایید    چرا خرمشهر را خدا آزاد کرد؟ و چرا ما هنوز آبادش نکرده ایم؟

چرا که این عملیات بسیار مهم است و بیش از ۳۰۰ شهید لرستان در این عملیات تقدیم انقلاب شده است.بحث عملیات حاج عمران یک بحث ملی است. اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود، قطعا شهر پیرانشهر و آذربایجان غربی به تصرف دشمن در می‌آمد.

دشمن با همه توان خود برای مقابله با ما آمده بود و این اخلاص بچه‌ها بود که باعث مقاومت و پیروزی کشور شد.
یکی از فرماندهان در آن زمان گفته بود: ما با ۱۴ اتوبوس به عملیات حاج عمران رفته‌ بودیم و در برگشت تنها ۱۰ اتوبوس از رزمندگان ما برگشتند و ۳۰۰ تن از بچه‌ها شهید شده بودند و حتی هفت دو برادر با ما بودند که در برگشت هر کدام از آن‌ها یکی از برادران خود را از دست داده بودند.

 

لیست شهدای الیگودرز در عملیات حاج عمران (به ترتیب حروف الفبای نام و نام خانوادگی)

شهید ابراهیم اکبری
شهید ابوتراب باقری
شهید ابوطالب آدووندی
شهید احمد امانی
شهید احمدرضا عیسوند
شهید اردشیر محمودصالحی
شهید اسماعیل خیرالهی
شهید امیر جاپلقی
شهید بیژن اسدی
شهید حاج علی مولایی
شهید حاجی جعفری
شهید حجت الله بیات
شهید حجت الله لونی
شهید حسن ریاحی
شهید حسن قدیمی
شهید حسین عیسوند
شهید حسین قیاسی
شهید حسین کاگونی
شهید حشمت الله نعمتی
شهید حمیدرضا حاج حسینی
شهید خدارحم نورافکن
شهید رسول بزی
شهید رضا روشنی
شهید سعید رضایی
شهید سید حجت الله موسوی
شهید سید مصطفی میرشاکی
شهید سید مهرعلی موسوی
شهید سید یدالله موسوی
شهید سیف الله صادقی
شهید صفرعلی سرلک
شهید ضامنعلی سرلک نژاد
شهید عباس سرلکیان
شهید عبدالله نیک منش
شهید علی اصغر اسلامی
شهید علی اصغر سرلک
شهید علی اکبر جعفری
شهید علی محمد عصاری
شهید علیرضا ولیان
شهید عیدی محمد کهزادی
شهید غلامرضا بلبلی
شهید غلامرضا صلواتی
شهید غلامرضا عجمی
شهید غلامرضا عربی
شهید غلامرضا قادری
شهید غلامرضا کریمی
شهید غلامعباس لطفی
شهید قاسم صفری
شهید قدرت الله جدیدی
شهید قربانعلی ابوالحسنی
شهید محسن صادقی
شهید محمد بادوشی
شهید محمد جمشیدی
شهید محمد چراغی
شهید محمد رسول حسین عربستانی
شهید محمدباقر ابوالحسنی
شهید محمدتقی برهمت
شهید محمدجواد توکلی
شهید محمدحسین گودرزی
شهید محمدرضا زنگنه
شهید محمدرضا قلیان
شهید محمود عیسوند
شهید محمودرضا رضایی پور
شهید مسعودغلامحسین گودرزی
شهید منوچهر درویشی
شهید هوشنگ تاجمیری

منبع :

وبلاگ آسمانی ها – وبلاگ برتر جشنواره سراسری سال ۹۲ با مدیریت جناب آقای رضا ریاحی (برادر شهید بزرگوار حسن ریاحی)
Asemaniha1365.blogfa.com

وب سایت روزالیگودرز تلاش دارد نقشی هر چند کوچک در زنده نگهداشتن نام و یاد شهدای الیگودرز در جنگ تحمیلی ایران و عراق داشته باشد. امیدواریم که بتوانیم اندگی از دین خود را به شهیدان والامقام کشور ادا کرده باشیم.

جا دارد از توجه و راهنمایی های آقایان رضا توکلی، علیرضا عربی (برادر شهید غلامرضا عربی) و جانباز سرافراز منصور بسحاق در تکمیل و اصلاح متن قدردانی نماییم.

 

درباره ی manager roozaligudarz

همچنین ببینید

معلم شهيد سيد امير سيد صالحي 

زندگینامه سردار بسیجی و معلم شهید سید امیر سید صالحی 

شهید سید امیر سید صالحی در افق دیدش قله ی سبز رهایی را می دید و …

یک توضیح

 1. سلام بر شهیدان راه حق

  برای شهدا باید کارهای رسانه های در قالب هنری و حرفه ای انجام داد تا نوجوانان و جوانان جذب شهدا بشوند. الآن رفته اند سراغ بازیگرا و خواننده ای کره ای. در جعبه دنبال کنندگان وبلاگ یاد شهیدان رد پایشان هست.

  قاب های قشگ با رنگ آمیزی و طراحی نوین
  آلبوم
  کلیپ
  و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.